NEDEN HB PILATES

Hb pilates orjinal egzersiz yöntemine çağdaş bir yaklaşımla  Joseph Pilates tarafından yaratılmış olan kontroloji sistemi  üzerinde yurtdışı ve yurt içi eğitmenlerinin yanı sıra öğretim görevlileri ve doktorlar ile  birlikte yapılan çalışmalar sonucunda HB PILATES  çalışmalarını iki farklı sistem üzerinde yogunlaştırarak  (Pilates Fitness )  (Pilates Rehabitasyon) olarak uygulamalarına devam etmekte olup güvenli ve etkili yöntemler kullanılmaktadır.  Rehabilitasyon ve prenatal (dogum öncesi)istemcileri, sporcular, ünlüler ,sedertan ve  herkesin arasında kullanılır. HB PILATES tek hedefi doğru,kaliteli ve iyi hizmet  vererek üyelerine en doğru programları uygular.

HB PILATES INSTITUTE  ayrıcalığını yaratan fark nedir?

HB PILATES SİSTEMİ UZMAN ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ VE DOKTORLAR İLE  spinal rehabilitasyon ve atletik performans geliştirme konusunda çağdaş düşünme , dahil olmak üzere modern egzersiz ilkelerini birleştirir. HB PİLATES egzersizleri eklem çevresindeki kaslar omurga ve yeniden dengelemek doğal eğrileri geri yüklemek için tasarlanmıştır ,.  Daha fazla hazırlık çalışmaları ve değişiklikler çok farklı beden tipleri ve yeteneklerine göre hazırlanır.

HB PILATES ‘in yararları nelerdir?

Pilatesin Yararları

Pilates en güvenilir ve doğruluğu kanıtlanmış egzersiz çeşitlerinden biridir. Pilates gücü, esnekliği ve dayanıklılığı arttırır, stres ve gerginliği azaltır, vücut- zihin bağlantısını arttırır. Yanı sıra, pilates alıştırmaları vücudu hizalar, düzgün bir postür (duruş) sağlanmasına ve karın bölgesi ve iç kasların (core) güçlenmesine yardımcı olur. Pilates egzersizleri vücudun çalışma, görünme ve hissetme şeklini geliştirir.Pilatesin birçok yararından bazıları şunlardır:

Esneklikte artış

Esneme (stretching) normal bir insanın günlük hayatında önemli bir rol tutar. Çoğumuz günümüzü masamızda oturarak, televizyon izleyerek ya da işte veya yolda biçimsiz şekillerde durarak geçiririz. Bunun sonucunda kaslarımız katılaşır ve hareketimiz kısıtlanır. Pilates vücudun esnemesinde ve yorucu bir günün sonunda tekrar elastikiyet kazanmasında çok büyük yarar sağlar. Özellikle bütün fitness meraklıları için esneme ayrı bir önem taşır çünkü esneme olmadan yapılan düzenli egzersiz yaralanma riskini arttırır ve kasları kısaltır.
 

 

Vücut hizalanmasını, şeklini ve duruşunu geliştirme

Egzersiz sırasında doğru dengeye ulaşmak bir zorunluluktur. Çoğu zaman sadece belirli kas gruplarını çalıştıran aynı türde egzersizler yaparız. Bu vücudun bir kısmının diğer kısımlardan daha fazla gelişmesine yol açabilir.

Vücuttaki herhangi bir dengesizlik pilates ile düzeltilebilir.

Pilates aynı zamanda kas grupları arasında denge sağlar ve vücudu esnetir. İç kas grupları sürekli olarak çalıştırılır, bu da kasların uzaması ve vücudun genel şekil ve duruşunun gelişmesiyle sonuçlanır.

Zihin açıklığını geliştirmek

Bildiğimiz gibi pilates etkili nefes alma prensibine dayanır.Düzenli bir kan akışı ile birçok toksin vücudumuzdan atılır, bu zihin açıklığının gelişmesini kolaylaştırır. Pilates egzersizleri karmaşık bir zihni sakinleştirmeye yardımcı olur ve düşünce netliği kazandırır.

Rehabilitasyon

Pilates ameliyat öncesi ve sonrası rehabilitasyon için önemlidir, ayrıca güç, dayanıklılık ve genel vücut kondisyonunun tekrar kazanılması yoluyla gereksiz ameliyatlardan kaçınmanın da bir yöntemidir.Sırt problemleri yaşayanların ağrılı yaralanma sonrası tedavisi ve genel yaralanmaları önlemek için uygun ve elverişlidir.

Pilates Yoga gibi bazı bakımlardan. Hem zihin olarak değerlendiriliyor hareketin vücut tipi yöntemleri; her ikisi de zihin-beden bağlantısı teşvik ederek  derin nefes alma ve düzgün, uzun hareketleri vurgular. Fark ise Yoga statik duruşu gerektirir  , Pilates akan bir dizi hareketlerin daha sistematik ve anatomik dinamik-direnç donanımları birleştiren temel taşınıyor. HB PILATES egzersizleri ile hedefi postural kasların sırasında optimum fonksiyonel fitness elde ederek güçlendirmektir.
Yapılan bir egzersiz veya bir branşla ilgili çalışma sisteminin yararlı olabilmesi için önce ilkeler ve prensiplerin doğru bir şekilde öğretimi sağlandıktan sonra yapılan egzersilerde veya bir branşla ilgili çalışma sisteminde ortalama aktif kişiler haftada 2-3 sınıflla ders yapıyor, 10-12 ders sonrası bazı sonuçları görmek gerekir. İster özel veya grup  derslere bağlı olarak, ister diğer fiziksel etkinliklere katılarak. Aynı zamanda iyi eğitilmiş Sertifikalı Eğitmenle çalışmak önemlidir. Kontroloji sisteminde iyi eğitilmiş bir eğitmen aynı zamanda iyi bir öğretici olarak derslerine katılan kişilere doğru taktikleri öğrettikten sonra değişiklikleri fark edeceklerini belirterek gerçek pilates (KONTROLOJİ) tekniklerinin nasıl uygulandığını doğru bir biçimde öğretmelidir.
Her zaman spor egzersizlerine başlamadan önce doktorunuza danışarak size hangi sporu yapabileceğiniz konusunda doğru ilk adımı atmanızda yardımcı olacaktır. Bu nedenle nitelikli bir eğitmen ile doğru hareketleri çalışmak önemlidir. Deneyimli bir eğitmenle çalışmak size doğru programı nasıl ilerletmeniz gerektiği konusunda profesyonel bir yaklaşım sunacaktır.
Sorunun tek cevabı vardır tabiki de sedece pilates egzersileri yapmak yeterli değildir. HB PILATES egzersizleri kas-iskelet sistemi programı olup aynı zamanda kişiye göre çalışma programları oluşturarak kişinin ihtiyacı doğrultusunda PERSONAL TRAINING hizmeti vererek, kişinin doğru Fitness programı almasını sağlayarak kardiyovasküler egzersiz çeşitleri ile diğer antrenman programlarını nasıl ve nezaman yapılacağına da yardımcı olur.
HB PILATES & KİLO VERME HAKKINDA
Sadece Pilates yaparak kilo verebilir miyim? Eğer öyleyse, ne kadar ağırlık ben kaybedebilir?
 
Sadece pilates yaparak kilo kaybı mümkün olmayabilir, Pilates genel kilo kaybı programına olumlu bir yardımcı program olabilir. Kilo kaybı sağlamak için en başarılı program koordineli yapılan bir çalışma sistemi ile gerçekleşir. Sağlıklı bir aerobik bileşenin HB Pilates egzersizleri gibi bir kardiovasküler, Kondisyon, Ağırlık çalışmaları, dengeli bir diyet ve  Aerobikve Anaerobik egzersiz ile birleştiğinde  yararlarını daha çabuk fark etmenize yardımcı olup yaralarını sizde fark edeceksiniz:  zihin-beden bağlantısı, egzersizde geliştirilmiş duruş (doğru postür), esneklik, kilo kaybı ve işlevsellik sunar. HB Pilates uzun yıllar çalışma sonucu Pilates kardivasküler ders sistemini yaratarak eğitmenlere ve üyelere yeni hizmet sunmuştur.