KİMLER PILATES YAPABİLİR

HB PILATES & PERSONAL TRAINING STUDIO

Pilates, nefes farkındalığıyla gerçekleştirilen, beden ve zihin bütünlüğü temeline dayanan, karın ve sırt kaslarını derinden yüzeye doğru çalıştırdığı için içerden dışarıya doğru güçlenme sağlayan çok etkili bir sistemdir. Doğrudan omurgayı destekleyen kaslar güçlenir, duruş bozuklukları düzelmeye, omurgayı oluşturan omurların arası esnemeye başlar. Eklemler güçlenir, kas-iskelet sistemi bütünleşerek iyileşmeye başlar. Pilates’te gövdede, omurgayı yüzeyden derine saran bölge ”Güç Evi” olarak adlandırılır. Amaç güç evini düzenli uygulanan Pilates egzersizleriyle her daim güçlü kılmaktır. Bunun sonucu olarak zindelik ve esneklik artar, beden sıkılaşmaya başlar. Kilo verilmese de kaslar uzayarak güçlendiği için daha ince bir görünüm elde edilir, metabolizma hızlanır

Kimler Pilates Yapabilir?

Pilates 7′den 70′e herkesin hayatına katabileceği bir egzersiz sistemidir. Kişinin yaşına, o anda yaşadığı herhangi özel sağlık durumu veya sakatlığına göre modifiye edilebilen egzersizleri içermektedir.

Elbette akut bir durum veya sakatlık varsa ancak doktorun onayı alındıktan sonra egsersizlere başlanabilir.

Önemli olan egzersizleri  hızlı veya çok sayıda tekrar yapmak değil, yeterince ve yavaş ama doğru olarak uygulamaktır. Amaçlanan kişinin kendi sınırlarını keşfederek, kendi nefes ritmiyle bedenini, sürekli gelişen bir merkez farkındalığı içinde çalıştırmayı öğrenmesidir. Kişi, bir ders sırasında eğitmeni dikkatli bir şekilde dinleyip izleyerek aslında kendini dinlemeyi öğrenmektedir.

Bütünlük duyguları içinde yapılan Pilates egsersizleriyle günden güne artan güçlenme, esneme ve sıkılaşma beraberinde eğlenceli bir deneyimi de getirir. Joseph Pilates’in orjinal sistemi paralelinde, zekice oluşturulmuş egzersizler nefes farkındalığıyla akıcı bir şekilde birbirini takip eder, öğrenciler gündelik yaşamın koşturmacasına eğlenceli bir mola vermiş olurlar!

Pilatesin Faydaları

Haftada 3 gün Düzenli olarak yapılan pilates egzersizleriyle;

-Postür (duruş) düzelmeye, omurga doğal hizasına oturmaya başlar. Omurga sürekli olarak uzayıp esnediği için kişinin duruşunda kendine güven .

-Kronikleşmiş bel ve sırt ağrıları azalır ve zamanla ortadan kalkar.

-Karın ve sırt kasları aynı anda, derinden yüzeye güçlenirken eklemlerin hareket kabiliyetinin artmasıyla esneklik de gelişir.

-Omurganın etrafında bulunan en dipteki kaslar çalıştığı için merkez hem fiziksel hem de duygusal olarak güçlenir. Fiziksel denge artar.

-Beden-zihin-nefes koordinasyonu günden güne gelişir.

-Ağızdan verilen derin nefesler sonucunda akciğerlerin dibindeki kirli hava boşaltılarak toksinler atılır, metabolizma temizlenmeye ve hızlanmaya başlar. Metabolizmanın hızlanması zindelik duygusu verir.

-Düzenli uygulamayla, birçok egzersiz sistemine göre kısa sürede sonuç verir, karın ve kalçalar sıkılaşır ve bel incelir. Kollar zarif bir şekilde biçimlenir. Kilo kaybı olmasa da daha sıkı bir görünüme kavuşmak mümkün olur.